Nic nie jest tak atrakcyjne jak cegła, aby nadać domowi klasyczny wygląd. Fornir ceglany stał się powszechnie stosowaną opcją dla współczesnych budowniczych w celu zmniejszenia kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wyglądu cegieł. W tej konstrukcji stosowane są standardowe ściany z ramami prętowymi, a warstwa ścian z forniru jest nakładana na ściany zewnętrzne. Prowadzi to do szybszej (i tańszej) budowy i nadal wygląda jak dom z cegły. Niestety proces ten wiąże się z nieodłącznymi problemami, a mianowicie wnikaniem wilgoci do cegieł. Dlatego uszczelnienie forniru ceglanego jest koniecznością we wszystkich aspektach utrzymania, wyglądu i stabilności konstrukcyjnej.

Jeśli ceglana ściana forniru pozostanie nieobrobiona, wilgoć wniknie do ścian wewnętrznych, szczególnie wokół ram okiennych. Ponadto wilgoć zaczyna pogarszać zarówno wygląd, jak i wydajność forniru z cegły. Na cegle mogą pojawić się białe plamy (znane jako „wykwity”). Są wynikiem wody, która rozpuszcza naturalne substancje w cegle. Co ważniejsze, wilgoć zamarza i rozszerza się w cegle. Powoduje to stan zwany „odpryskiwaniem” i powoduje, że cegła kruszy się i odkleja. Uszczelnienie forniru z cegły zapobiega tym dwóm warunkom, zapobiegając tworzeniu się wilgoci.

Chociaż ściany fornirowane (tylko w najlepszych warunkach) mają tendencję do samodzielnego wchłaniania i odparowywania cieczy – to znaczy bez wodoodpornej powłoki – właściciele domów nie mogą zagwarantować, że ich fornir zawsze spełnia wymagania środowiska. Sprytne i rozsądne rozwiązanie polega na podjęciu kroków w celu jak największej ochrony przed wilgocią.

Istnieje niezliczona ilość produktów, które można wykorzystać do uszczelnienia forniru ceglanego. Jednak niektóre z tych produktów mogą wyrządzić o wiele więcej szkody niż pożytku. Uszczelki powierzchniowe ogólnego przeznaczenia wydają się dobrym pomysłem, ale zwykle są oparte na akrylu lub silikonie. Materiały te (stosowane do uszczelniania forniru ceglanego) zapobiegają wydostawaniu się pary wodnej z wnętrza domu i dlatego powodują odpryskiwanie.

Jakie jest rozwiązanie? Najlepsze wskazówki uszczelniające do cegieł zalecają stosowanie penetrującego szczeliwa na bazie siloksanu. Siloxan jest wodoodpornym materiałem do cegieł, za pomocą którego szczeliwo może chemicznie związać się z cegłą. Proces ten sprawia, że ​​cegła jest nieprzepuszczalna dla płynnej wody, a jednocześnie pozwala jej oddychać. To znacznie zmniejsza ryzyko łuszczenia się lub innego uszkodzenia forniru.

Postępując zgodnie z tymi wytycznymi, możesz mieć pewność, że fornir z cegły będzie bezpieczny przez wiele lat i zapewni trwałe działanie. Piękną fasadę domu można łatwo zachować, przestrzegając poniższych wskazówek dotyczących impregnacji forniru ceglanego.