Rolnictwo ekologiczne to wspaniałe przedsięwzięcie dla każdego, kto chce uprawiać piękne i smaczne warzywa na własnej ziemi w sposób przyjazny dla środowiska. Metody rolnictwa ekologicznego łączą wiedzę o ekologii i nowoczesnej technologii rolniczej z tradycyjnymi metodami uprawy opartymi na naturalnie zachodzących procesach biologicznych. Ten rodzaj rolnictwa wykorzystuje wiele różnych metod w celu poprawy żyzności gleby. Metody te obejmują płodozmian, rośliny okrywowe i stosowanie bogatego w składniki odżywcze kompostu. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, rolnictwo ekologiczne może dość skutecznie konkurować z tradycyjnymi metodami uprawy kukurydzy, soi, pszenicy, jęczmienia i innych zbóż, a także wielu rodzajów warzyw i owoców.

Nawozy organiczne są ważną częścią rolnictwa ekologicznego, ponieważ żyzność gleby ma zasadnicze znaczenie dla zdrowych i bogatych roślin. Nawozy organiczne są wytwarzane z wielu różnych rodzajów naturalnie występujących substancji, takich jak nietoperz guano, mączka z piór i mączka rybna. Produkowane komercyjnie nawozy organiczne obejmują kompost, mączkę z krwi, mączkę kostną, kwas humusowy, aminokwasy, mosiądz i ekstrakty z alg. Stosowanie nawozów organicznych ma wiele zalet, ale jedną z głównych zalet jest to, że udowodniono, że te nawozy i gleby są lepsze dla zdrowia i środowiska i nie wpływają na wielkość plonu. Zaletą nawozów organicznych jest to, że nie mają one pewnych problemów w związku z regularnym intensywnym stosowaniem nawozów syntetycznych. Przy stosowaniu sztucznego nawozu konieczne jest regularne stosowanie sztucznego nawozu z rosnącymi ilościami w celu utrzymania żyzności gleby. Może również wystąpić eutrofizacja wody, prowadząca do zanieczyszczenia wody i śmierci dużych ryb. Ze względu na swój naturalny skład nawozy organiczne zwiększają fizyczne i biologiczne składniki odżywcze w glebie i pomagają glebie ją utrzymać, minimalizując w ten sposób ryzyko nadmiernego nawożenia.

Rolnictwo ekologiczne może być najbardziej powszechne w metodach, których nie stosuje, takich jak nawozy i syntetyczne herbicydy. Ważniejsze jest jednak zdefiniowanie rolnictwa ekologicznego w oparciu o zastosowane metody. Rolnictwo ekologiczne obejmuje rozwój i utrzymanie systemu ekologicznego, który w naturalny sposób rozwiązuje problemy i utrzymuje tę równowagę poprzez właściwe wdrażanie i zarządzanie takimi praktykami. Rolnictwo ekologiczne stało się ostatnio jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj wizja rolnictwa ekologicznego jako rolnictwa ekologicznie zrównoważonego, obsługiwanego przez drobnych rolników, jest skierowana do większych gospodarstw, aby zapewnić zdrową i zdrową żywność dla wielu.